Rodzaje licencji oprogramowania i przykłady

Pobierz

Przykłady oprogramowania na licencjach: GNU GPL: można: używać, przekazywać, analizować działanie, poprawiać i zmieniać, ale nie można .Typy licencji Licencja OEM (Original Equipment Manufacturer) jest to jedna z bardziej znanych nam licencji, ponieważ mamy styczność z nią bardzo często np. kupując system operacyjny (bądź także części komputerowe!).. Licencje niewyłączne stanowią znakomitą większość rynku i w ich ramach licencjodawca udostępnia swój program wielu osobom do używania.Prawo autorskie - licencje i ich rodzaje.. Odmianą licencji grupowejRodzaje licencji komputerowych Jako użytkownicy komputera, niemal codziennie stykamy się z przeróżnymi aplikacjami, począwszy od prostych komunikatorów, przez rozbudowane kombajny graficzne, zaawansowane gry komputerowe, po systemy operacyjne.. Każdy uczeń lub osoba dorosła, która w jakiś sposób używa komputera w codziennym życiu, ma do czynienia z taką koncepcją, jak "oprogramowanie użytkowe".. wtorek, 18 września 2012.. Licencja oprogramowania jest umową określającą warunki korzystania z programów komputerowych.. Oprogramowanie na tej licencji może być dowolnie modyfikowane, kopiowane i dystrybuowane pod warunkiem, że licencjobiorca zapłaci autorowi symboliczną kwotę.. BOX - Najbardziej znana i najczęściej stosowana licencja.. Rozpowszechnianie oprogramowania dozwolone jest tylko na podstawie licencji która dany program obejmuje..

Rodzaje licencji na oprogramowanie.

Licencja oprogramowania - umowa na korzystanie z utworu, jakim jest aplikacja komputerowa, zawierana pomiędzy podmiotem, któremu przysługują majątkowe prawa autorskie do utworu, a osobą, która zamierza z danej aplikacji korzystać.. Wiedza i umiejętności Treści, pytania, ćwiczenia i zadania z podręcznika Uwagi o realizacji, formy pracy na lekcji, dodatkowe pomoce podstawowe rozszerzające Uczeń: Uczeń: omawia przeznaczenie poszczególnych rodzajów programów użytkowych; omawia cechy wybranychLicencja jednostanowiskowa (ang. one-site licence) uprawnia użytkownika do zainstalowania nabytego oprogramowania tylko i wyłącznie na jednym komputerze.. Robaki, które działają podobnie jak wirusy, jednak nie potrzebują innego programu, aby się aktywować.Cele lekcji: - Poznasz trendy w rozwoju technologii i możliwości jej wykorzystania w życiu codziennym - Poznasz podstawowe licencje oprogramowania1.. Potocznie zwana .Licencje ograniczone czasowo - na podstawie tych licencji użytkownik otrzymuje prawo do korzystania z programu przez określony czas..

Klasyfikacja oprogramowania użytkowego.

Na świecie są ludzie, zwani hakerami, którzy zajmują się wykradaniem danych z cudzych komputerów oraz niszczeniem ich zawartości za pomocą szkodliwych .. Praktykuje sie kilka rodzajów licencji określających zakres użytkowania oprogramowania i warunki uiszczania za nie opłaty.Licencja grupowa Angielskie site licence, rodzaj licencji zezwalającej na użytkowanie oprogramowania w sieci lub w zestawie komputerów, np. w szkole lub w pracowni, określającej maksymalną liczbę stanowisk, na których wolno zainstalować objęte nią oprogramowanie.. Każdy z tych programów objęty jest umową pomiędzy ich wydawcą, a konsumentami - nami .Licencjonowanie zbiorowe.. Prawa autorskie to zespół norm i aktów prawnych mających na celu zabezpieczenie wytworów ludzkiej działalności przed nielegalnym rozpowszechnianiem, kopiowaniem lub czerpaniem korzyści majątkowych.Rodzaj licencji na programy komputerowe polegający na tym, że można go używać przez z góry ustalony czas (od 7 do 90 dni).. Ten rodzaj licencjonowania najlepiej nadaje się dla firm i organizacji, które wymagają zakupu dużej liczby licencji na oprogramowanie, bez konieczności posiadania towarzyszących im fizycznych nośników z plikiem instalacyjnym, takich jak płyty CD/DVD, instrukcja obsługi lub pudełko - całość realizowana jest elektronicznie.SMSware - rodzaj licencji oprogramowania, w której aby móc skorzystać z programu, należy wysłać wiadomość SMS na podany numer telefonu..

Programy na tej licencji są w pełni funkcjonalne.

Odmianą licencji grupowej jest licencja sieciowa (network licence).RODZAJE LICENCJI OPROGRAMOWANIA.. Dzięki temu samouczkowi dowiesz się jakie są najczęściej stosowane rodzaje licencji i jaka jest ich charakterystyka.. Licencja jednostanowiskowa, jak każda, nie zabrania sporządzenia kopii zapasowej oprogramowania.Poprzednia strona .. Inne przykłady takich nietypowych licencji można znaleźć w Wikipedii pod hasłem Otherware.. Prawo autorskie.. Po upływie ustalonego czasu, jedyną rzeczą, na którą pozwoli program to rejestracja albo usunięcie z dysku twardego.14..

Jednocześnie obejmuje zakaz udostępniania tego oprogramowania w sieci.

Powyższe przykłady to tylko kilka częstych modeli licencjonowania programów.Rodzaje licencji (Licencja grupowa) Licencja grupowa rodzaj licencji zezwalającej na użytkowanie oprogramowania w sieci lub w zestawie komputerów, np. w szkole lub w pracowni, określającej maksymalną liczbę stanowisk, na których wolno zainstalować objęte nią oprogramowanie.. Wielkość opłaty zależy od licencjobiorcy.. Po tym czasie musi wnieść opłatę za kolejny okres obowiązywania licencji, albo traci możliwość korzystania z oprogramowania.. Wirusy, czyli fragmenty kodu lub programy, które modyfikują inny program, po czym samoczynnie się modyfikuje lub powiela, zajmując tym samym zasoby urządzenia.. Rozwój technologii informatycznej przyczynił się również do powstania negatywnych zjawisk.. Można jednak podzielić je na trzy główne grupy: licencje niewyłączne, wyłączne i sublicencje.. Adware Ostatnią kategorią jest adware - darmowe oprogramowanie wyświetlające użytkownikowi reklamy.Złośliwe oprogramowanie dzielimy na różne rodzaje.. Rodzaje licencji na oprogramowanie.. Oprogramowanie antywirusowe.. To licencja uprawniająca użytkownika do zainstalowania nabytego oprogramowania tylko na jednym stanowisku komputerowym.. Licencja oprogramowania - umowa na korzystanie z utworu jakim jest aplikacja komputerowa, zawierana pomiędzy podmiotem, któremu przysługują majątkowe prawa autorskie do utworu, a osobą, która zamierza z danej aplikacji korzystać.. Greenware (ang. green - zielony, ekologiczny) to licencja oprogramowania umożliwiająca bezpłatne wykorzystywanie programu.Rodzaje licencji i możliwości licencjobiorcy W obrocie występuje wiele różnych rodzajów licencji.. Umowa taka, nazywana jest potocznie licencją.. Użytkownikowi nie wolno udostępniać takiego oprogramowania w sieci ani używać na więcej niż jednym komputerze w tym samym czasie.3) rozróżnia typy licencji na oprogramowanie oraz na zasoby w sieci.. Programy na tej licencji są w pełni funkcjonalne.. Licencja określa na jakiej zasadzie programu można używać, czy należy za niego zapłacić, czy dozwolone jest jego kopiowanie i czy można go instalować na wielu komputerach itp. Rozróżniamy .Rodzaje licencji oprogramowania - własnościowe 21 czerwca 2009, Azrael Nightwalker na portalu jakilinux.org.. Niektórzy użytkownicy naiwnie odnoszą się do tej kategorii absolutnie wszystkie .Przykłady oprogramowania zastrzeżonego.. Trial (z ang. próba) - rodzaj licencji na programy komputerowe polegający na tym, że można go używać przez z góry ustalony czas (od 7 do 90 dni).. OEM to programy sprzedawane wraz ze sprzętem komputerowym (przypisane do konkretnego komputera), po wymianie sprzętu na nowszy, nie .Każdy z tych programów objęty jest umową pomiędzy ich wydawcą, a konsumentami - nami..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt